Tisdag 21 februari

Workshop Screendance 17.00 Dansmuseet

Onsdag 22 februari

Invigning: Kalushi 18.00 Park

Torsdag 23 februari

The Unseen 17.00 Zita 2
Action Comandante 17.00 Klarabiografen
CinemAfrica + Lava:

179:an nästa station, segregation

A Fergurson Story

17.00 Lava, Klarabiografen
ScreenDance Africa 18.00 Dansmuseet
I Still Hide to Smoke 18.30 Zita 1
The Last of Us

Sea of Ash

19.00 Zita 2
Det queera Sydafrika:

Squeers

uNomalanga and the Witch

 

19.00 Bitter Pills

Fredag 24 februari

Skolbio:

Queen of Katwe

9.00 Park
Hissein Habré, a Chadian Tragedy
16.30 Zita 2
Spirits of Rebellion
17.00 Klarabiografen
Q&A
Svensk Somali-kväll:

A Stray

17.00 Kista Träff
Hairitage Packet

Black Barbie

My Nappy Roots

Negro Hair Petting Zoo

This Hair Of Mine

18.00 Zita 1
Samtal
Hairitage: Afrohårkultur och politik 18.00 Zita 1
To Sleep with Anger 18.00 Cinemateket
North African Shorts

Kindil

Aya Goes to the Beach

Dry Hot Summers

18.30 Zita 2
Kati Kati 20.00 Zita 1 Q&A
In The Last Days of the City 20.30 Zita 2

Lördag 25 februari

Filmfrukost:

I Am Not Your Negro

10.30 Bio Rio
A Stray 11.30 Klarabiografen
The Revolution Won’t Be Televised
13.30 Klarabiografen
Studiecirkel: James Baldwin 13.30 Filmcentrum
Action Comandante
14.15 Zita 1
Q&A
Like Cotton Twines
14.30 Zita 2
A Moving Image
16.00 Klarabiografen
Daughters of the Dust
16.00 Cinemateket
Q&A
Short Films Packet

Cycles

New Eyes

Ori Inu: In Search of Self

Samedi Cinema

uNomalanga and the Witch

16.15 Zita 1
Afro-Swedish Packet

179:an nästa station, segregation

Brev till Sverige

Disco

Gola inte

Ouppklarat

17.00 Zita 2 Q&A
Foreign Body 18.15 Zita 1
Kalushi:The Story of Solomon Mahlangu
19.30 Zita 2 Q&A
White Colour Black 20.00 Zita 1 Q&A

Söndag 26 februari

Queen of Katwe
10.00 Zita 1
Filmfrukost:

Maya Angelous: And Still I Rise

10.30 Bio Rio
Aktivitstsöndag:

Whose Country

A Fergurson Story

179:an nästa station, segregation

11.30 Klarabiografen
Diskussion
Aktivitstsöndag: Generation Revolution
14.00 Klarabiografen
Diskussion
On Call
14.15 Zita 1
Kati Kati
14.30 Zita 2
Q&A
Happiness is a Four Letter Word
16.00 Zita 1
Aktivitstsöndag:

This Migrant Business

Those Who Jump

17.00 Klarabiografen
Diskussion
Soweto, Times of Wrath
17.00 Zita 2
Bush Mama
18.00 Cinemateket
Screendance:

Black Ballerina

18.00 Dansmuseet
Closing Night:

The Giant is Falling

18.00 Zita 1
Foreign Body 19.00 Zita 2

Måndag 27 februari

Kulturarbete och minoriteter 9.00 Mångkulturellt centrum