Nyheter Filmfestival 2012 CA Filmfestival 21-25 mars 2012
boxing
boxing

BIO RIO 24/3 11.00
ZITA 25/3 17.00

Wided Younsis mamma tyckte inte om att dottern boxades och kom hem sent efter träningarna. Men pappan uppmuntrade henne. Nu är hon afrikansk mästare. Houda Rahali har östasiatiskt påbrå. Så fort hon kliver in i ringen glömmer hon dagarnas ”helvete” i fabriken. Hon tycker det ”arabisk-muslimska samhället” utestänger allt som är annorlunda. För Amal Touati är Gud livet, hon ser inget hinder i att boxas med huvudduken under hjälmen. De unga kvinnorna i dokumentären Boxing With Her är en brokig skara, men de tillhör alla Tunisiens boxningslandslag.

Filmen ger en nyanserad inblick i ett land som undflyr klichéerna. Visst finns de patriarkala fördomarna här, men också de entusiastiska manliga tränarna och den beundrande lille boxarkillen som kärleksfullt coachas av en kvinnlig idol.

Info om filmen:

  • Regissören Latifa Robbana Doghri
  • Tunisien
  • 2011
  • 52 min

Om regissören

Latifa Robbana Doghri, tunisiskfödd med universitetsstudier i konst och litteratur i Tunisien och Belgien. Hon är specialiserad på barn- och ungdomslitteratur och har skrivit flera barnböcker. Boxing with Her är hennes regidebut. Filmen gjordes utifrån en nollbudget av hennes och kollegan Salemn Trabelsis nystartade produktionsbolag. Vid premiären på filmfestivalen i Doha blev den väl mottagen.
 

sub

medlem red

nyhets red

volontär

cinemafrica banner 2012

Annons