I denna workshop introducerar eleverna till den globala musikrörelsen Afro-House, en genre som förenar människor genom rytm, energi och kreativ frihet.
Workshopen inleds med en visning av dokumentärfilmen Above & Beyond – The Global Rise of Afro House Music av Naomi Phillips. Därefter får eleverna skapa egna visuella tolkningar av musiken genom att designa personliga skivomslag utifrån en noggrant utvald Afro-House-mix. Genom att översätta ljud till bild tränas deras förmåga till kreativt tänkande och visuell kommunikation. Med vägledning i enkla och tillgängliga teckningstekniker läggs fokus på skaparglädje snarare än teknisk perfektion.
Workshopen leds av Ashton Springer, utbildad konstnär vid University of Hertfordshire och verksam i Stockholm. Ashton har mångårig erfarenhet av att hålla kreativa workshops med särskilt fokus på kreativitet och personligt uttryck.
Om Filmen
Denna musikdokumentär av Naomi Phillips följer genrens rötter genom en resa över kontinenter ,från Sydafrika, Kenya och Angola till Portugal, Tyskland och USA. Filmen presenterar flera tongivande artister men belyser också de många utmaningar som genren fortfarande möter på den globala scenen.
